Bizi Takip Edin!

Dolgu Ile Kırışıklık Tedavisi

Dolgu Ile Kırışıklık Tedavisi - Alın Yüz Çizgileri Dolgusu

Yaş, sigara kullanımı, yüz mimik hareketleri, güneş ve yer çekiminin sonucu olarak cillteki kollajen zamanla azalır ve kırışıklıklar belirmeye başlar. Dolgu maddeleri, genellikle kollajen veya hyaluronik asit ya da bazı başka maddeleri içerir ve bu kırışıkların altına doldurularak, geçici de olsa daha düzgün bir cilt, daha genç bir ifade kazandırırlar. Gereken durumlarda botoks ile kombine kullanılır. Yüzün çöken kısımlarını yükselterek, dudaklara ve yanaklara daha dolgun bir görünüm kazandırabilirler.


KIRIŞIKLIKLAR VE ÇİZGİLER NEDEN OLUŞUR ?

Yaşlanma ile birlikte cildin hyalüronik asit içeriği azalır ve cildin su tutma kapasitesi düşer. Deride bulunan kolajen ve elastik lifler kırılmaya ve eskimeye başlar. Bu kırılmalar doğal yaşlanma sürecimizin bir parçası olmakla birlikte, fazla kaş çatma, gözleri kısarak bakma, gülümseme ve diğer yüz mimikleri de çizgilerin oluşmasına katkıda bulunurlar. Sigara içmek ve kirli hava gibi çevresel faktörler de yaşlanmayı hızlandırırlar. Yüz kırışıklıklarını doldurmak için en sık olarak kullanılan işlem yüz dolgusu tedavisidir.

HYALURONİK ASİT (Restylane, Teosyal, Juvederm vb) NEDİR ?

Hyaluronik asit, laboratuar koşullarında üretilen hayvansal hammadde içermeyen, berrak kristal jel görünümlü bir maddedir (Cildimizde bulunan hücreler arası dolgu maddesidir). Deriye injekte edildiği zaman, vücudun kendi hyaluronik asiti ile birleşerek hacim oluşturur.Hacminin 1000 katı kadar su çekme kapasitesine sahiptir. Bu hacim ile dudakların dolgunlaştırılması, çizgilerin, kırışıklıkların doldurulması ve yüz kıvrımlarının tedavi edilmesi sağlanmaktadır. Hızlı ve kolay uygulanmasının yanı sıra, yüz dolgusu işlemi görülebilir sonuçların hemen elde edilmesine olanak sağlar.

DOLGU TEDAVİSİ SONRASINDA BEKLENTİLERİM NELER OLABİLİR ?
Hyalüronik asit enjeksiyonundan sonra doğal bir görünüm sağlanır. Yüz dolgusu veya dudak dolgusu işlemlerini öğle yemeği tatilinde yaptırıp günlük hayatınıza devam edebilirsiniz. Herhangi bir ön test yaptırmanıza gerek yoktur. Ancak uygulayan kişinin uzman ve tecrübeli olması önemlidir.

Dolgu enjeksiyonlarından sonra normal aktivitelerinize hemen geri dönebilirsiniz. Etkisi kullanılan materyale göre 6-12 ay devam eder. 

DOGU TEDAVİSİNİN YAN ETKİSİ VAR MIDIR ?

Hyakuronik asit 1996’dan beri dünya üzerinde 70 ülkede 2 milyondan fazla kişiye güvenle uygulanmıştır.Çok ender olmakla birlikte tedavi edilen bölgede birkaç saat süren hafif bir şişme olabilir. Makyaj ile kolaylıkla kapatılabilecek hafiflikte olan morluklar görülebilir. Allerjik reaksiyonlar çok nadir görülürler. Enjeksiyon bölgesinde kızarıklık, kaşınma veya sertlik oluşabilir. Hyaluronik asit ile yüz dolgusu tedavisi, genellikle estetik operasyona bir alternatif olarak uygulanır. Hyaluronik asit kullanımı güvenli olup tedavi öncesi herhangi bir test uygulaması gerektirmemektedir.

DOLGU TEDAVİSİ AĞRILI MIDIR?
Lokal anestezik bir krem ile 45 dakika süren bir anestezi yeterli olmaktadır. Yüz germe çok rahat tolere edilebilen bir tedavidir. Dudak sinir yoğunluğu açısından çok zengin bir bölge olduğu için dolgunlaştırma işleminde diş hekimlerinin uyguladığı anestezi tercih edilir.